Giosetta Fioroni: Az olasz pop art Ezüst Utazója
A Piazza del Popolo iskola egyetlen női tagja a nyolcvanas éveiben is meglovagolja a népszerűség hullámát. Vásznainak hűvös, visszafogott színvilága, amelyet az ezüst zománcfesték használata jellemez, minden eddiginél aktuálisabbá teszi munkáit – és az aukciókon egyre magasabb áron találnak gazdára.
27/02/2018
A világ városai a természeti erőforrások több mint 75 százalékát fogyasztják el, az üvegházhatású gázok kibocsátásának pedig több mint kétharmadáért felelősek. Ezért a körforgásos gazdaság megvalósításához megkerülhetetlen, hogy ösztönözzük a városokat az erőforrásaik hatékonyabb felhasználására és a hulladékgazdálkodásra.
A városok olyan nyomasztóan összetetté váltak fejlődésük során, hogy megváltoztatásuk lehetetlen vállalkozásnak tűnhet. „Valójában viszont arról van szó, hogy csak el kell kezdeni valahol, kis lépésekkel” – állítja Sarah O'Carroll, a körforgásos gazdaság megvalósításáért tevékenykedő szervezet, az Ellen MacArthur Alapítvány kormányzati és városi hálózati fejlesztésekért felelős vezetője. „Toronto városa kidolgozott egy tervet arra, hogyan alkalmazhatók a körforgásos gazdaság elvei a közbeszerzésben. Amszterdam pedig közösségi gazdasági intézkedési tervvel állt elő."
Egyes városok opportunisták. San Francisco például összes önkormányzati épületét új szőnyeggel látta el, de ennek során ügyelt arra, hogy a felhasznált anyagok újrahasznosított forrásból származzanak. „Sokkal holisztikusabb szemlélettel, rendszerként kell gondolkodnunk a városokról” – magyarázza O’Carroll. „A dolgok nem egymástól elkülönítve, önmagukban működnek, hanem nagyobb, összetettebb rendszerek részeként.”
Sarah O'Carroll, az Ellen MacArthur Alapítvány kormányzati és városi hálózati fejlesztésekért felelős vezetője
Az Ellen MacArthur Alapítvány tevékenysége összességében három alapelv köré összpontosul: a hulladék és a környezetszennyezés kiküszöbölése; a termékek és anyagok használatban tartása a lehető legtovább; és a természetes rendszerek regenerálása. O'Carroll szerint a jövő városainak tervezésekor a fenti megközelítések mindegyikét alkalmazni kell.
Az Alapítvány áll a Circular Economy 100, egy olyan szervezetekből álló hálózat mögött is, amelyek együttműködnek, megosztják egymással az új rendszer kiépítésével kapcsolatos ötleteiket. A csoportban olyan cégek vesznek részt, mint a Google és az Ikea, a városok közül pedig például Toronto és London. Milánó nemrégiben csatlakozott.
Milánó már ezt megelőzően is alkalmazta a körforgásos gazdaság gyakorlatát az élelmiszer-pazarlás kiküszöbölésére, a Green Carpet („Zöld Szőnyeg”) díjakkal pedig növelte a fenntarthatósággal kapcsolatos tudatosságot a divatiparban. A város már kitűzött maga elé néhány kiemelt feladatot – így például hárommillió fa ültetését 2030-ig –, valamint egy kísérleti programot a milánói fedett piacon, hogy a teljes ellátási láncot és rendszereket közelebb hozza a körforgásos gazdaság elveihez.