Biogazdaság: gondolatok a fenntarthatóságról
Az Intesa Sanpaolo legújabb kutatása szerint Olaszország termelésének ma már több mint 10 százaléka származik biogazdaságból. Ez kétszer annyi, mint az Egyesült Királyságban. A biogazdaság egyedül Olaszországban kétmillió munkahelyet biztosít.
24/11/2022
Az Intesa Sanpaolo legújabb kutatása szerint Olaszország termelésének ma már több mint 10 százaléka származik biogazdaságból. Ez kétszer annyi, mint az Egyesült Királyságban. A biogazdaság egyedül Olaszországban kétmillió munkahelyet biztosít.
A biogazdaság gazdálkodás minden olyasmivel, amit biomassza vagy biológiai folyamatok segítségével állítunk elő. Ide tartozik a mezőgazdaság, az erdészet és a halászat, de kiterjed az olyan ipari ágazatokra is, mint az élelmiszer- és a papíripar, valamint a biotechnológia és a vegyipar egyes részei. Érthető, hogy a biogazdaság az Európai Unió fenntarthatósági céljainak egyik pillére, a fenntartható fejlődési terv sarokköve.
„Erős közösségeket kovácsol össze azzal, hogy olyan gazdaságot hoz létre, amely képes tiszteletben tartani a környezetet” – magyarázza Laura Campanini, az Intesa Sanpaolo kutatási részlegének pénzügyi és helyi közszolgáltatásokért felelős vezetője. „A biogazdaság rendkívül fontos a biológiai sokféleség csökkenésének megakadályozásában.
Miért kell a biogazdaságnak körforgásosnak lennie?
A világ biogazdaságának több mint felét az élelmiszerek és a mezőgazdaság teszi ki. Az EU fontos célkitűzése, hogy az ágazaton belüli folyamatokat a körforgásos gazdaság eszméihez igazítsa, teljessé tegye a köröket. „A mezőgazdasági, élelmiszeripari értéklánc minden egyes szakaszában különböző típusú és mennyiségű hulladék keletkezik” – folytatja Campanini, megjegyezve, hogy az EU-ban jelenleg egy főre 171 kilogramm megtermelt hulladék jut. Ezt biomasszaként lehetne felhasználni.
Laura Campanini, az Intesa Sanpaolo kutatási osztályának pénzügyi és helyi közszolgáltatásokért felelős vezetője
Stefania Trenti, az Intesa Sanpaolo iparági kutatórészlegének vezetője
Arra, hogyan befolyásolhatja a változást a biogazdálkodási szemlélet, jó példa a biológiailag lebomló műanyag alternatívákra, például a biológiailag lebomló szemetes és élelmiszerzacskók használatára áttérés. Ez lehetővé teszi a hulladékok zárt körforgását, mivel ezek az elemek biológiai anyagból készülnek, így más biológiai anyagokhoz hasonlóan lebomlanak.
A biogazdaságba a textil- és ruhaipar is beletartozik: a selyem, a pamut és a gyapjú például mind természetes szálakból készülnek. Mivel rendkívül sok mindent ölel fel, a biogazdaság optimalizálása nem csupán a világ fenntarthatóbbá válását segíti elő, hanem új lehetőségeket is kínál az üzleti növekedés szempontjából is: ehhez azonban kifinomult gondolkodás és együttműködés szükséges.
„Úgy vélem, a nemzetközi szintű együttműködés nagyon fontos” - mondja Stefania Trenti, az Intesa Sanpaolo ipari kutatásért felelős vezetője. Másrészt – teszi hozzá – a biogazdasággal kapcsolatos konkrét projekteknek figyelembe kell venniük a helyi körülményeket. Olaszországban a jobb minőségű termelésre összpontosító kisebb gazdaságok nagy száma azt jelenti, hogy az ország élen jár az optimalizált mezőgazdaságban.
„A világjárvány még nyilvánvalóbbá tette, hogy a gazdasági fejlődés modelljeit újra kell gondolni.”
Stefania Trenti, az Intesa Sanpaolo iparági kutatórészlegének vezetője
Az Intesa Sanpaolo élen jár a zöld finanszírozásban
Az Intesa Sanpaolo élen jár a fenntarthatósági gyakorlatok terén a pénzügyekben: 2017-ben bocsátotta ki első zöld kötvényét, és 6 milliárd eurós, kifejezetten a körforgásos gazdaságnak szánt hitelkeretet hozott létre vállalkozásoknak, hogy áttérjenek a körforgásos megoldásokra, ideértve a biogazdaságokat is.
„A gazdaság e részének fejlesztése mindenkinek kiemelten fontos, ezen belül a fenntarthatóság válik az első számú szemponttá. A világjárvány még nyilvánvalóbbá tette, hogy a gazdasági fejlődés modelljeit újra kell gondolni” – állítja Trenti.